Sâmbăta trecută, câștigătorul de cinci ori al Balonului de Aur a marcat trei goluri în victoria echipei sale cu 5-1 asupra lui Al-Tai în Liga Pro Saudita. Cu toate acestea, nu a putut să o lase acolo. În victoria de aseară cu 0-8 împotriva lui Abha, Ronaldo a marcat un alt hat-trick în 42 de minute din prima repriză - înainte de a fi scos în a doua repriză împreună cu fostul jucător de la Liverpool Sadio Mane, care a

fost și el pe scor. De

când a părăsit Manchester United pentru Al-Nassr în iarna anului 2022, Ronaldo a luat Liga Pro Saudită în pas, marcând 47 de goluri în 53 de jocuri.

Ronaldo a făcut din liga o competiție mainstream, deoarece un număr mare de jucători de talie mondială i s-au alăturat în Arabia Saudită, precum Karim Benzema, N'Golo Kante, Ruben Neves, Serghei Milinkovic-Savic, Neymar, Sadio Mane, Aymeric Laporte și Roberto Firmino.

Ronaldo și echipa sa Al-Nassr sunt din nou în acțiune vineri, în timp ce îl înfruntă pe Damac în Liga Pro Saudită. Al-Hilal se află în fruntea ligii din Arabia Saudită, fiind cu 12 puncte înaintea lui Al-Nassr al lui Cristiano Ronaldo, care este al doilea cu opt jocuri rămase.