Paris Saint-Germain a spus că Ramos va avea nevoie de o intervenție chirurgicală și ar putea pierde până la trei luni de joc.

În weekendul de deschidere al meciului Le Havre vs Paris Saint-Germain din liga franceză, Gonzalo Ramos și-a entorsat grav glezna stângă și ar putea necesita o intervenție chirurgicală pentru a rezolva accidentarea.

Clubul francez a declarat că se așteaptă să rateze trei luni, ceea ce este o lovitură pentru o echipă deja de weekend după vânzarea atacantului lor vedetă Kilian Mbappe în timpul verii.

Gonçalo Ramos a asistat golul de deschidere în timp ce câștigătorii de mai multe ori din Ligue 1 au învins Le Havre cu 4-1. Cu toate acestea, el a fost înlocuit după 20 de minute din cauza accidentării.

Ramos, în vârstă de 23 de ani, a fost văzut părăsind stadionul Le Havre pe cârje și cu o bretele pe piciorul stâng în imagini care au fost distribuite pe rețelele de socializare.

Drept urmare, Roberto Martínez nu va avea atacantul disponibil pentru meciurile Ligii Națiunilor din 5 și 8 septembrie împotriva Croației și Scoției la Estádio da Luz din Lisabona, care va fi anunțat pe 30 august.

După participarea sa la Euro2024, când portughezul a fost eliminat de Franța în sferturile de finală, aceasta va fi prima șansă a lui Roberto Martínez de a experimenta cu setul său complet de jucători pentru a ajunge la următoarea Cupă Mondială.