Spania a fost încoronată campioană a Europei pentru a patra oară după ce a învins Anglia cu 2-1 la Olympiastadion de la Berlin.

Jocul în sine a lipsit de calitate în zonele de atac în prima repriză, fără ca niciun portar să fie testat. Cu toate acestea, nu a durat mult până când Nico Williams a oferit calitatea necesară pentru a-l învinge pe Jordan Pickford, deoarece a dat Spaniei conducerea în minutul 47.

În ciuda sugestiilor că Gareth Southgate a fost pragmatic în abordarea sa, managerul Angliei a făcut mai multe înlocuiri atacante, inclusiv scoaterea lui Harry Kane pentru Ollie Watkins și aducerea lui Cole Palmer, care a egalat imediat.

Anglia nu a reușit să-și facă impulsul să conteze, lăsându-l astfel pe La Roja să revină în joc. Mikel Oyarzabal de la Real Sociedad a marcat câștigătorul dintr-o centrare a lui Marc Cucurella în minutul 86

.

Euro Sub 21, Liga Națiunilor și Campionatele Europene.

În

altă parte, în ciuda amânării startului cu peste o oră, Argentina a reușit să învingă Columbia cu 1-0 în Copa America de pe stadionul Hard Rock din Florida. Lautaro Martinez de la Inter Milan a marcat singurul gol al meciului în prelungiri, după ce Lionel Messi a fost înlocuit după