După ce a câștigat Marele Premiu al Austriei, Francesco Bagnaia a urcat în topul clasamentului piloților MotoGP.

Miguel Oliveira a terminat pe locul 12 în general. Jorge Martín a început în pole position, dar călărețul italian Ducati l-a depășit imediat și nu a renunțat niciodată la avantaj. Bagnaia, Martín și Bastianini au completat podiumul în GP Austriei

.

Miguel Oliveira, pe de altă parte, a început cursa pe locul 13, dar a scăzut pe locul 18 după ce a pierdut multe locuri. După aceea, pilotul portughez Aprilia a revenit și a urcat pe poziția a 11-a, dar Pol Espargaró l-a depășit în etapele finale ale cursei

.

Cu 55 de puncte, Miguel Oliveira este încă pe locul 13 în clasament, în spatele Bagnaia.