Elveția și Italia au început procedurile sâmbătă, după ce elvețienii au eliminat deținătorii la Berlin.

Elveția 2-0 Italia

Remo Freuler și Ruben Vargas au fost pe lista de scor pentru Elveția lui Murat Yakin, în timp ce au depășit deținătoarea Italiei la Olympiastadion de la Berlin

.

Germania 2-0 Danemarca P

edeapsa lui Kai Havertz și greva lui Jamal Musiala au oferit Germaniei o victorie confortabilă la Dortmund, în ciuda unei opriri meteorologice din cauza tunetelor și fulgerelor severe

.

Anglia 2-1 Slovacia

În ciuda unei performanțe slabe, Anglia a răsturnat golul din prima repriză al lui Ivan Schranz pentru a stabili un sfert de finală cu Elveția. Lovitura de bicicletă a lui Jude Bellingham i-a oferit bărbaților lui Gareth Southgate egalizatorul cu câteva secunde rămase în joc înainte ca antetul lui Harry Kane

să dea Angliei victoria în prelungiri.

Spania 4-1 Georgia

Spania a fost câștigătoare dominantă la Köln, deoarece Rodri, Fabian Ruiz, Nico Williams și Dani Olmo au fost pe lista de scor pentru La Roja după ce au scăzut cu 0-1 după autogolul lui Robin Le Normand din prima repri

ză.

Franța 1-0 Belgia Șutul

lui Randal Kolo-Muani a ricoșat de pe belgianul Jan Vertonghen în minutul 85 pentru a trimite echipa lui Didier Deschamps în runda următoare - unde se va confrunta cu Portugalia într-o revanșă a finalei Euro 2016

.

Portugalia 0-0 Slovenia (Portugalia câștigă 3-0 la penalty-uri) Efor

turile lui Cristiano Ronaldo nu au fost suficiente în cele 120 de minute, deoarece o echipă slovenă îndurerată a reușit să aducă Portugalia la lovituri de departajare - unde portughezul Diogo Costa ar salva trei penalty-uri de la trei pentru a-l trimite

pe

Seleção în sferturile de finală.

România 0-3 Olanda

Cody Gakpo și un braț al lui Donyell Malen l-au trimis pe olandezi în sferturile de finală împotriva unei echipe pline de spirit a României - care tocmai a eșuat. Echipa lui Ronald Koeman se va simți încrezătoare în a ajunge în semifinale, în timp ce se va confrunta sâmbătă cu Turcia în ultimele 8

.

Austria 1-2

Turcia

Merih Demiral a fost la dublu pentru Turcia în timp ce a învins Austria pe Ralf Rangnick pe Stadionul Leipzig. Turcia s-a calificat în sferturile de finală pentru prima dată după Euro 2008. Turcia îi va mulțumi portarului Mert Günok după ce salvarea sa scandaloasă din cărbunele moarte ale jocului a trimis Turcia în runda următoare.